Ani kroku wstecz
– Porozmawiajmy, prawda leży gdzieś pośrodku, dogadajmy się, trzeba zjednać sobie centrum, to nie miejsce na radykalizm. Ale nie wolno tak przeklinać, nikogo nie przekonacie, to trzeba na spokojnie…
Czytaj więcej »Ani kroku wstecz– Porozmawiajmy, prawda leży gdzieś pośrodku, dogadajmy się, trzeba zjednać sobie centrum, to nie miejsce na radykalizm. Ale nie wolno tak przeklinać, nikogo nie przekonacie, to trzeba na spokojnie…
Czytaj więcej »Ani kroku wsteczOd kilku tygodni nie napisałem żadnego felietonu ani krótkiego nawet komentarza do bieżącej sytuacji. W zasadzie od dawna nie napisałem niczego – wiersza, opowiadania… I nie wynika to z tego, że nie mam na takowe pomysłu. Wprost, przeciwnie – idee kiełkują codziennie, pomysły pojawiają się w mojej głowie tak często, że w dobrym tygodniu nie miałbym kiedy wstać od klawiatury. W czym zatem problem? W demotywacji.
Czytaj więcej »Pozytywistyczna nieskuteczność aktywizmu„Gdzie on jest?! Podobno troszczy się o naszą społeczność! Gdzie on jest, kiedy ludzie uciekają z tej „liberalnej wyspy”? Wstyd Trzaskowski! Do ciebie mówimy!” – tak dziś tłum zgromadzony w Warszawie w geście solidarności z aktywistami i aktywistkami biorącymi udział we wczorajszych protestach wykrzykiwał w stronę prezydenta tego miasta, Rafała Trzaskowskiego.
Są granice w wymianie zdań, których się nie przekracza, bo jeśli się to robi, to wyzwala się w społeczeństwach zło. A jeśli te granice przekracza głowa państwa, to biada państwu, które na to przyzwala. I nie mają znaczenia okoliczności. Nie ma znaczenia trwająca kampania i ryzyko, że media publiczne wykorzystają nasz gniew do swojej propagandy. My nie możemy być bierni, bo „Auschwitz nie spadło z nieba”.
Czytaj więcej »Andrzeju, w Krakowie usłyszałeś nasz gniewNikt jeszcze nie wygrał partii przez jej poddanie – tak mawiał Ksawery Tartakower – polski szachista. Osoby, które chcą, żeby ich prawa były respektowane, muszą się liczyć z ciężką pracą na ich rzecz.
Czytaj więcej »Żeby zawalczyć o swoje prawa, trzeba się „afiszować”Będę mówił o polskim rynku pracy, o ruchu związkowym, o walkach pracowniczych, o strajkach, o protestach, o masowych zwolnieniach, o niskich płacach, o śmieciowym zatrudnieniu, o nierównościach społecznych, o patologiach władzy politycznej, ekonomicznej i religijnej, o potrzebie radykalnych zmian, o związkowej alternatywie.
Czytaj więcej »Antypracownicza bomba